Yöneticiler için Temel Finans Bilgileri Online Eğitimi


Yer : Zoom Online Platformu
Başlama Tarihi : 2022-05-13
Bitiş Tarihi : 2022-05-13
Süre : 01 Gün - 04 Saat
Eğitim İçeriği :

       Finansal Yönetimin Önemi

       Finansal Raporları Anlamak

·         Tek Düzen Hesap Planı

·         Temel Muhasebe Kuralları

·         Finansal Tablolar Arasındaki İlişkiler

       Finansal Raporlar

·         Bilanço

§          Dönen Varlıklar – Likiditenin Şirket için Önemi

§          Duran Varlıklar – Varlık Yönetimi

§          Kısa Vadeli Borçlar – Operasyon Yönetiminde Ödemeler Dengesi

§          Uzun Vadeli Borçlar – Yatırım için Borçlanmak

·         Kar & Zarar Tablosu

§          Satışlar – Gelirin Kaynağı

§          Satışların Maliyeti – Geliri Elde Edebilmek için Neyi Harcamalıyız?

§          Faaliyet Giderleri:  Büyümek için Yatırım

§          Diğer Gelir ve Giderler: Ana İş Dışı Gelir ve Gider Kaynaklarını Anlamak

·         Nakit Akış Tablosu

§          Nakit Akış Döngüsü

§          Net Kar ve Net Akış Kavramlarının Anlaşılması

§          Yatırım Akışı ve Finansman Akışı Ayrımı

§          İşletme Sermayesi Takibi

       Kritik Performans Takibi (Rasyolar)

·         Finansal Durum ve Net Değer Analizi

·         Karlılık Ölçümleri - Finansal Kaldıraç Ölçümü - Verimlilik Ölçümleri

       Maliyet Muhasebesine Genel Bakış

       İş Kararlarının Finansallar Üzerindeki Etkisi

 

Eğitim Tarihi ve Saati: 13 Mayıs 2022 13:00 – 17:00

 

NEDİM NARLI

ODTÜ Ekonomi & İstatistik Bölümünü 1979 yılında Yüksek Şeref derecesi ile bitirdikten sonra aynı fakültede Ekonomi bölümünde Master yaptı.

Çalışma hayatına 1978 yılında henüz üniversitede okurken bir gazetede ekonomi muhabiri olarak başladı. Okulu bitirdikten sonraki ilk işi T. Sınai Kalkınma Bankasında (TSKB) Araştırma & Planlama bölümünde uzman yardımcısı göreviydi. Dünya Bankasının Türkiye için geliştirdiği bir plan modelinde çalışmak üzere TSKB tarafından seçilerek ABD’ne gönderildi. TSKB’de Yatırım Projesi ve Fizibilite Etüdü Hazırlamayı, Firma Bilanço ve Kar-Zarar tablolarından Mali Analiz yapmayı öğrendi. TSKB’yi takiben İktisat Bankasına transfer oldu, burada müşterilerin mali durumlarını değerlendirip kredibilite raporlarını hazırladı.

1987 yılında bir dış ticaret şirketinde (Degere AŞ.)  Mali İşler müdürü oldu. 7 sene Mali İşler, Muhasebe, Finansman ve Dış Ticaret yöneticisi olarak çalıştı. Bunun yanı sıra eski SSCB, Türkiye ve Irak arasında oluşturulan ithalat-ihracat projelerinin finansmanı ile uğraştı. Bu amaçla, Londra, Zürih, Paris ve Moskova’daki bazı bankalarda kredi limitleri oluşturdu. Buna paralel olarak Rus ortak (Soyuzchimexport) ile birlikte kurulan bir iştirakin Genel Müdürlüğünü yaptı. Daha sonra Anadolu Grubunda (Efes Pilsen) Doğu Avrupa ve eski SSCB ülkelerine bakan “Yatırım Koordinatörü” oldu. Türki Cumhuriyetlerde ve Rusya Federasyonunda özelleştirme ihalelerine teklif hazırladı, Coca Cola Şişeleme Tesislerinin kurulmasında, Kazakistan’da Bira Fabrikası alınmasında, Rusya’da malt ve bira fabrikalarının kurulmasında aktif yönetici olarak çalıştı.

Daha sonra Şişecam’a transfer oldu. Şişecam’ın Rusya'daki ilk şişe üretim fabrikasını kuran ekipte Genel Müdür olarak çalıştı. Bu fabrikada hem kurucu ve hem de işletmeci genel müdür olarak çok başarılı işlere imza attı.

Rusya’da son olarak endüstriyel mutfak cihazları üreten bir fabrikanın (Oztiinoks OOO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak çalışırken ailevi nedenlerle İstanbul’a dönmek zorunda kaldı.

İstanbul’da Otomotiv Yan Sanayinde faaliyet gösteren Formplast Ltd’nin 5 yıl genel müdürlüğünü ve yaklaşık 2 yıl yönetim kurulu üyeliğini yaptı.

Halen, Rönesans Değişim ve Yönetişim Bilimleri Enstitüsü’nün yürüttüğü yapılanma – yeniden yapılanma danışmanlık hizmetlerine liderlik eden Narlı’nın profesyonel meslek hayatının son 25 yılı genel müdürlük ve benzeri pozisyonlarda yöneticilik yaparak geçti.

Rusça ve İngilizce bilen Narlı evli ve 2 çocuğu var. Gençliğinde kürek sporu yapan ve 1981 yılı “İki Tek Dümencili” kategorisinde Türkiye şampiyonu olan Narlı’nın 11 kez milli takım tecrübesi var.

 

Eğitim Bedeli: 600 TL + KDV / Kişi

 

*Sınıf içi eğitim tarihleri için www.rdbe.com.tr sitesini lütfen takip ediniz.