Dünya Bankası, Türkiye Uzun Vadeli İhracat Finansmanı

Dünya Bankası, Türkiye Uzun Vadeli İhracat Finansmanı Garantisi Projesi için Türk Eximbank'a sağlanacak 250 milyon euro tutarında kısmi kredi garantisini onayladı.

Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, projenin, 250'den az çalışana sahip ihracat odaklı küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) ile 250-1500 çalışanı olan orta-büyük ölçekli işletmelerin uzun vadeli finansmana erişimini artırmayı amaçladığı bildirildi.

Garantili kredi tutarlarının en az yüzde 70'inin ihracat odaklı KOBİ'lere sağlanacak alt krediler için kullanılacağı belirtilen açıklamada, garantili kredi tutarlarının en az yüzde 10'unun kadınları kapsayıcı şirketlere kullandırılacak kredilere ayrılacağı kaydedildi.

Dünya Bankası'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Uzun vadede sürdürülebilir ve hızlı ihracat artışı sağlayabilmek için ihracatçıların daha cazip fiyatlarla yüksek kaliteli mallar üreterek, hızlı büyüyen piyasa segmentleri için ürün yelpazelerini genişleterek ve daha sermaye yoğun, teknolojik açıdan sofistike mal üretimlerini artırarak daha rekabetçi hale gelmeleri gerekecektir ve tüm bunlar yeni yatırımlar yapmalarını gerektirmektedir. Ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkileri sebebiyle uygun ihracatçı şirketlerin Kovid-19 sonrası döneme geçişlerine yardım etmek gerekmektedir."

"Türkiye'nin küresel değer zincirlerine katılımının sürmesine yardımcı olacak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Kouame, kısa vadede şirketleri Kovid-19 krizinden etkilenen Türkiye'nin ihracat kapasitesinin korunmasının ve ihracatçı şirketlerin ayakta kalarak gelecekteki toparlanmaya katkıda bulunmalarının gerekeceğini ifade etti.

Kouame, "Bu proje, içinden geçmekte olduğumuz bu zorlu dönemde uygun ihracat şirketlerinin finansmana kesintisiz bir şekilde ve daha fazla erişebilmelerine katkıda bulunacaktır. Dolayısıyla Türkiye'nin küresel değer zincirlerine katılımının sürmesine yardımcı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Projenin Görev Ekibi Lideri Alper Oğuz ise KOBİ'lerin teknoloji yükseltme ve verimlilik artırma çabalarının finansmanının, Türkiye'nin "iddialı" ihracat artışı hedeflerine ulaşabilmesi için çok büyük önem taşıdığını aktardı.