KOBİLER için Maliyet Muhasebesi Online Eğitimi


Yer : Zoom Online Platformu
Başlama Tarihi : 2022-09-16
Bitiş Tarihi : 2022-09-16
Süre : 01 Gün - 04 Saat
Eğitim İçeriği :

     Maliyet Bilgilerinin Yeri ve Önemi

     Maliyet Muhasebesinin Genel Esasları

·         Maliyet Muhasebesinin Tanımı ve Amaçları

·         Giderlerin Çeşitlerine ve Fonksiyonlarına, Faaliyet Hacmi ile Olan İlişkilerine, Fiili Olup Olmamasına ve Kontrol Edilebilirlik Özelliklerine Göre Sınıflandırılması

·         Maliyet Muhasebesi Organizasyonu

·         Bağımsız Muhasebe Sistemi

·         Birleşik Muhasebe Sistemi

·         Hesap Ayrılığı Ve Eşzamanlı Kayıt

     Maliyet Yöntemleri ve Maliyet Sistemleri

·          Maliyetlerin Kapsamlarına Göre Maliyet Sistemleri (Tam/ Değişken/ Normal/ Asal Maliyet Yönetimi)

·          Maliyet Saptanma Zamanına Göre Maliyet Sistemleri (Fiili/ Tahmini/ Standart Maliyet Yöntemi)

·          Üretim Biçimine Göre Maliyet Sistemleri (Sipariş Maliyeti / Safha Maliyeti)

     Tekdüzen Maliyet Muhasebesi Sistemi

·         Maliyet Hesapları ( 7/A ve 7/B Seçenekleri )

·         Endüstri, Ticaret ve Hizmet İşletmelerinde Gider ve Maliyet Hesaplarının Akışı

·         Gelir Tablosu ve Satışların Maliyeti Tablosu

     Hammadde, FIFO, Hareketli Ortalama, Tartılı Ortalama Yöntemleri

     Genel Üretim Giderleri

     Faaliyet Giderleri 

     Maliyet Sistemleri ve Maliyet Sistemlerinin Kurulması

 

Eğitim Tarihi ve Saati: 16 Eylül 2022 13:00 – 17:00

 

NEDİM NARLI

ODTÜ Ekonomi & İstatistik Bölümünü 1979 yılında Yüksek Şeref derecesi ile bitirdikten sonra aynı fakültede Ekonomi bölümünde Master yaptı.

Çalışma hayatına 1978 yılında henüz üniversitede okurken bir gazetede ekonomi muhabiri olarak başladı. Okulu bitirdikten sonraki ilk işi T. Sınai Kalkınma Bankasında (TSKB) Araştırma & Planlama bölümünde uzman yardımcısı göreviydi. Dünya Bankasının Türkiye için geliştirdiği bir plan modelinde çalışmak üzere TSKB tarafından seçilerek ABD’ne gönderildi. TSKB’de Yatırım Projesi ve Fizibilite Etüdü Hazırlamayı, Firma Bilanço ve Kar-Zarar tablolarından Mali Analiz yapmayı öğrendi. TSKB’yi takiben İktisat Bankasına transfer oldu, burada müşterilerin mali durumlarını değerlendirip kredibilite raporlarını hazırladı.

1987 yılında bir dış ticaret şirketinde (Degere AŞ.)  Mali İşler müdürü oldu. 7 sene Mali İşler, Muhasebe, Finansman ve Dış Ticaret yöneticisi olarak çalıştı. Bunun yanı sıra eski SSCB, Türkiye ve Irak arasında oluşturulan ithalat-ihracat projelerinin finansmanı ile uğraştı. Bu amaçla, Londra, Zürih, Paris ve Moskova’daki bazı bankalarda kredi limitleri oluşturdu. Buna paralel olarak Rus ortak (Soyuzchimexport) ile birlikte kurulan bir iştirakin Genel Müdürlüğünü yaptı. Daha sonra Anadolu Grubunda (Efes Pilsen) Doğu Avrupa ve eski SSCB ülkelerine bakan “Yatırım Koordinatörü” oldu. Türki Cumhuriyetlerde ve Rusya Federasyonunda özelleştirme ihalelerine teklif hazırladı, Coca Cola Şişeleme Tesislerinin kurulmasında, Kazakistan’da Bira Fabrikası alınmasında, Rusya’da malt ve bira fabrikalarının kurulmasında aktif yönetici olarak çalıştı.

Daha sonra Şişecam’a transfer oldu. Şişecam’ın Rusyadaki ilk şişe üretim fabrikasını kuran ekipte Genel Müdür olarak çalıştı. Bu fabrikada hem kurucu ve hem de işletmeci genel müdür olarak çok başarılı işlere imza attı.

Rusya’da son olarak endüstriyel mutfak cihazları üreten bir fabrikanın (Oztiinoks OOO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak çalışırken ailevi nedenlerle İstanbul’a dönmek zorunda kaldı.

İstanbul’da Otomotiv Yan Sanayinde faaliyet gösteren Formplast Ltd’nin 5 yıl genel müdürlüğünü ve yaklaşık 2 yıl yönetim kurulu üyeliğini yaptı.

Halen, Rönesans Değişim ve Yönetişim Bilimleri Enstitüsü’nün yürüttüğü yapılanma – yeniden yapılanma danışmanlık hizmetlerine liderlik eden Narlı’nın rofesyonel meslek hayatının son 25 yılı genel müdürlük ve benzeri pozisyonlarda yöneticilik yaparak geçti.

Rusça ve İngilizce bilen Narlı evli ve 2 çocuğu var. Gençliğinde kürek sporu yapan ve 1981 yılı “İki Tek Dümencili” kategorisinde Türkiye şampiyonu olan Narlı’nın 11 kez milli takım tecrübesi var.

 

Eğitim Bedeli: 600 TL + KDV / Kişi

 

*Sınıf içi eğitim tarihleri için www.rdbe.com.tr sitesini lütfen takip ediniz.